Zajímalo by vás, kolik je životní minimum pro jednotlivce nebo pro rodinu v roce 2022? V této kalkulačce si to můžete snadno spočítat. Od 1. dubna 2022, dochází ke zvýšení o 10%. Životní minimum je nově 4250 Kč (existenční minimum je nově 2740 Kč).
Životní minimum je poměrně důležitý údaj, který rozhoduje o tom, zda máte nárok na nějaké sociální dávky a podporu od státu. Pokud jsou vaše příjmy nižší než životní minimum, pak si můžete požádat Úřad práce, o poskytnutí podpory ve hmotné nouzi. I u řady dalších sociálních dávek, o nároku rozhoduje právě životní minimum.
V následující kalkulačce, si můžete spočítat, kolik je životní minimum pro vás a vaši rodinu v roce 2022. Podíváme se i na to, na jaké sociální dávky můžete mít v roce 2022 nárok. A jestli se plánuje nějaké zvýšení, na začátku nebo v průběhu roku 2022.
Výpočet životního minima pro rodinu, je poměrně snadný. Jedná se o součet částek, připadajících na jednotlivé členy rodiny (kolik to je – viz níže).
Do kalkulačky, zadejte počet dospělých osob v rodině (ve společné domácnosti) a také počet dětí (podle věku):
Od začátku roku 2022, nadchází k žádné změně, která by se přímo týkala částek životního nebo existenčního minima. K poslednímu zvýšení došlo v roce 2020, kdy se od dubna zvýšily všechny částky cca o 13%. Již na začátku roku, ale nová vláda prohlásila, že zvažuje možné zvýšení částek životního a existenčního minima.
Na konci března 2022, schválila vláda zvýšení životního a existenčního minima o cca 10%. Životní minimum se zvyšuje o 390 Kč, od 1. 4. 2022 to bude 4250 Kč. Existenční minimum se zvyšuje o 250 Kč, od 1. 4. 2022 to bude 2740 Kč.
Od 1. 4. 2022 platí toto životní minimum:
Pokud by se jednalo o rodinu (více osob ve společné domácnosti), pak platí tyto částky:
Již během roku 2021 se zvažovalo možné zvýšení životního a existenčního minima. Mělo se podle návrhů jednat o poměrně vysoké zvýšení. Životní minimum jednotlivce, které je aktuálně stále 3860 Kč se mělo zvýšit až na 5 tisíc korun. Toto zvýšení životního a existenčního minima, ale nebylo schváleno.
Na konci roku 2021, byla jmenována nová vláda, která vzešla z podzimních parlamentních voleb. Nová vláda mimo jiné prohlásila, že zvažuje možné zvýšení životného a existenčního minima. Dávalo by to docela smysl, vzhledem k tomu, že od podzimu 2021, je v ČR velmi vysoká inflace, takže původní částky životního a existenčního minima, již vůbec neodráží aktuální ekonomickou realitu.
Zvýšení bylo nakonec schváleno na konci března 2022. Životní a existenční minimum se zvyšuje o cca 10%, s platností od začátku dubna 2022. I když by se zvýšení o 10%, mohlo zdát jako poměrně vysoké, vzhledem k úrovni inflaci, tomu tak ale není.
Životní minimum je jedním z určujících parametrů, při posuzování nároku na různé sociální dávky.
Například na přídavky na dítě je nárok, pokud příjem rodiny nepřesahuje 3,4 násobek životního minima. Životní minimum rozhoduje i o nároku na porodné – zde je také nárok při příjmu do 2,7 násobku životního minima.
Životní minimum vstupuje i do posuzování nároku na příspěvek na bydlení. A především hraje roli u dávek pomoci ve hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc ve hmotné nouzi).
Životní minimum je také podstatným údajem, pro výpočet nezabavitelné částky při exekuci. Určuje, kolik peněz vám nesmí zabavit exekutor při exekuci na účet v bance, nebo při exekuci na majetek. Životní minimum má vliv, i na výpočet srážek z platu (mzdy) při exekuci nebo insolvenci.
Životní minimum se uplatňuje i v dalších oblastech – u příspěvku na péči, v oblasti sociálně právní ochrany dětí, nebo i při výpočtu výše alimentů u soudu.