Jaké jsou termíny pro daň z příjmů fyzických osob v roce 2024?

Za zaměstnance řeší daňové přiznání firma – podklady je nutné vyřešit do 15. února 2024. Základní termín pro daňové přiznání je v úterý 2. 4. 2024. Později termín, platí jenom po daňové přiznání přes internet (do 2. 5. 2025) nebo pro daňové poradce (do 1. 7. 2024). Za zaměstnance řeší daňové přiznání firma – podklady je nutné vyřešit do 15. února 2024. Základní termín pro daňové přiznání je v úterý 2. 4. 2024. Později termín, platí jenom po daňové přiznání přes internet (do 2. 5. 2025) nebo pro daňové poradce (do 1. 7. 2024).

Asi většina lidí ví, že daňové přiznání se musí podat do konce března. Není to ale úplně přesné.

Termínů, do kdy je nutné vyřešit daně, je totiž více. Záleží i na tom, kdo bude podávat daňové přiznání, a jakou formou.

Někdo si musí daně řešit sám, za někoho to vyřídí firma, a nemusí se o nic starat. A někdo si na to sjednal daňového poradce. I to má vliv na termín, do kdy nejpozději je nutné splnit svoji daňovou povinnost vůči státu.

Kdo musí podávat daňové přiznání v roce 2024?

Pokud bychom to chtěli brát čistě podle toho, co říká zákon, tak podle paragrafu 38g, zákona o dani z příjmu, musí daňové přiznání podat každý, kdo má roční příjmy vyšší než 50 000 Kč.

Za předpokladu, že se jedná o příjmy, které podléhají dani z příjmu fyzických osob (pokud se nejedná o příjmy osvobozené od daně, nebo příjmy u kterých se daň vybírá srážkou).

Pokud tomu nerozumíte, tak se nic neděje. Tomu co říkají zákony, rozumí jen málokdo. Takže si to povíme trochu jinak.

Kdo nemusí podávat daňové přiznání:

  • Většina zaměstnanců daňové přiznání řešit nemusí, o daně se postará zaměstnavatel (podklady pro roční zúčtování daně z příjmu, se řeší do poloviny února 2024, většinou si to mzdová účetní pohlídá sama, a bude vás urgovat co a jak)
  • Daňové přiznání nemusí řešit zaměstnanci, kteří měli i nějaký vedlejší příjem do 20 000 Kč
  • Daňové přiznání nemusí řešit ani ti, kdo měli během roku více zaměstnání (postupně, za sebou – daně vyřeší poslední zaměstnavatel)
  • Daňové přiznání neřeší například ani důchodci, pokud mají příjem jenom z důchodu
  • Daňové přiznání nemusí řešit ani ti, kdo měli během roku 2023 příjem jenom z nemocenské, z podpory v nezaměstnanosti, z mateřské nebo rodičovské, ze sociálních dávek, apod.
  • Daňové přiznání není potřeba řešit, pokud jste během roku 2023 měli příjem, kde se platí srážková daň (týká se například dohody DPP s příjmem do 10 000 Kč, autorských honorářů, apod.)

Kdy se musí podat daňové přiznání:

  • Pokud jsou příjmy za minulý rok (2023) vyšší než 50 000 Kč
  • Pokud jsou příjmy za minulý rok (2023) nižší než 50 000 Kč, ale současně vykazujete daňovou ztrátu
  • Pokud jste si k příjmu ze zaměstnání přivydělali více než 20 000 Kč (příjmy z podnikání, příjmy z kapitálového majetku, příjmy z pronájmu a další příjmy, které podléhají dani z příjmu)
  • Pokud jste měli více zaměstnání (souběžně), pokud máte k práci na HPP a nějakou další práci na DPČ, nebo pokud k práci na HPP podnikáte jako OSVČ vedlejší

Termín daňové přiznání pro zaměstnance – roční zúčtování daně

Pokud za vás daně řeší firma (zaměstnavatel), tak se v podstatě o nic nemusíte starat. Pouze je nutné do 15. 2. 2024 podepsat prohlášení poplatníka daně z příjmu („růžový papír“) a současně i žádost o roční zúčtování.

Zaměstnavatel má povinnost podat daňové přiznání (roční zúčtování) do 1. 3. 2024 (resp. do 20. 3. 2024 elektronickou formou).

Pokud ale máte kromě zaměstnání příjem třeba i z pronájmu nějakého bytu, nebo z podnikání, tak si budete muset daňové přiznání vyřešit sami.

V takovém případě jsou 3 možnosti:

  • Termín pro daňové přiznání do 2. 4. 2024 = v papírové podobě
  • Termín pro daňové přiznání do 2. 5. 2024 = v elektronické podobě
  • Termín pro daňové přiznání do 1. 7. 2024 = s daňovým poradcem

Jedná se o poslední datum, do kdy by mělo být přiznání vyřešeno. Nikdo vám ale nebrání, abyste se o to postarali s předstihem.

Termín daňové přiznání pro podnikatele (živnostníky, OSVČ)

Podnikatelé musí podávat daňové přiznání téměř vždy. I když i pro ně jsou různé výjimky.

Daňové přiznání se nepodává například v případě, že živnostník využívá paušální daň. Pak nemusí podávat ani přiznání, ani přehledy o příjmech pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Většina živnostníků, má navíc od minulého roku zřízenou datovou schránku. A s tím je spojena povinnost podat daňové přiznání elektronickou formou (za papírové daňové přiznání může hrozit pokuta). V takovém případě je pro ně důležitý termín pro daňové přiznání přes internet.

Pro OSVČ jsou tedy důležité především tyto termíny:

  • Termín pro daňové přiznání do 2. 5. 2024 = v elektronické podobě
  • Termín pro daňové přiznání do 1. 7. 2024 = s daňovým poradcem

Ani živnostníkovi pochopitelně nikdo nebude bránit, aby si daně vyřešil i dříve. Nesmí ale zapomenout na to, že po podání přiznání běží lhůta 30 dní, během kterých musí podat i přehled o příjmech na ČSSZ a své zdravotní pojišťovně.

Budeme-li vycházet z nejzazších termínů pro daňové přiznání, tak přehledy o příjmech z podnikání musí být podány nejpozději:

  • Do 2. 5. 2024 = termín pro přehledy u daňového přiznání 2. 4. 2024
  • Do 3. 6. 2024 = termín pro přehledy u daňového přiznání 2. 5. 2024
  • Do 1. 8. 2024 = termín pro přehledy u daňového přiznání 1. 7. 2024

Přehled o příjmech je navíc nutné podat, i když nemáte povinnost podávat daňové přiznání (netýká se OSVČ s paušální daní). V takovém případě je nutné přehled podat už do 10. 4. 2024.

Kdy vrací finanční úřad daňový přeplatek?

Pokud vám v daňovém přiznání vyšel daňový přeplatek (stát vám má vrátit peníze), tak vám gratulujete. Peníze ale dostanete od FÚ, pouze pokud je to minimálně 200 Kč (částky do 200 Kč se nevrací)

Obecně platí, že finanční úřady mají maximálně 30 dní na zpracování a odeslání daňových přeplatků.

Těm, kdo podají daňové přiznání v základním termínu (do 2. 4. 2024), by tedy měl FÚ poslat peníze nejpozději do na začátku května.

Kdo podával daňové přiznání až v nějakém pozdějším termínu, ten dostanete vrácený přeplatek až později (na začátku červena nebo až na začátku srpna).

Nevěříte, že by mohlo být tak snadné získat peníze? Opravdu ne? Pak si to sami vyzkoušejte!

Užitečné informace
Všechny půjčky