Kalkulačka pro výpočet PPM (mateřské) v roce 2024

Výpočet mateřské, se u zaměstnanců provádí na základě jejich hrubé mzdy (zpravidla se provádí výpočet z posledních 12 měsíců v posledním zaměstnání). Výpočet mateřské, se u zaměstnanců provádí na základě jejich hrubé mzdy (zpravidla se provádí výpočet z posledních 12 měsíců v posledním zaměstnání).

V následující kalkulačce si můžete spočítat, kolik je peněžitá pomoc v mateřství (PPM) v roce 2024. Podíváme se na to, kdo má nárok na mateřskou a jaké musí být splněny podmínky. Kolik je maximální mateřská v roce 2024. A co dělat, pokud na mateřskou nemáte nárok.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) – mateřská dovolená 2024

V době před porodem a po narození dítěte, může mít žena (nebo i muž, otec dítěte), nárok na podporu od státu. Při splnění příslušných podmínek, může vzniknout nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).

Během mateřské dovolené (28 týdnů na jedno dítě nebo 37 týdnů na dvojčata), dostáváte peněžitou pomoc v mateřství. Po skončení mateřské, je pak nárok na rodičovský příspěvek.

Kalkulačka: kolik je mateřská v roce 2024

Kalkulačka mateřská 2024
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Výpočet mateřské dovolené v roce 2024

Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), během mateřské dovolené, mají nárok především zaměstnanci. Nárok také mohou mít i živnostníci (OSVČ), pokud si platí nemocenské pojištění a splní všechny požadované podmínky.

Výpočet mateřské, se u zaměstnanců provádí na základě jejich hrubé mzdy (zpravidla se provádí výpočet z posledních 12 měsíců v posledním zaměstnání).

Peněžitá pomoc v mateřství je 70% z hrubé mzdy (resp. z redukovaného denního vyměřovacího základu). Pokud máte příjem do cca 44,7 tisíc korun měsíčně (hrubého), pak se mateřská vypočítá, jako 70% z hrubé mzdy. Pokud máte vyšší plat, pak se při výpočtu PPM uplatní redukční hranice.

Výpočet délky mateřské dovolené

Na mateřskou dovolenou může žena nastoupit už před porodem. Mateřská dovolená (a související nárok na PPM), začíná u ženy již před porodem. A to v době 6 – 8 týdnů před plánovaným termínem porodu.

Pokud by si o mateřskou žádal muž (otec dítěte), tak ten na ni může mít nárok až po porodu. A to až od začátku 7 týdne po narození dítěte.

Délka mateřské dovolené:

 • 28 týdnů (196 dní) pokud se narodí jedno dítě
 • 37 týdnů (259 dní) pokud se narodí dvojčata
 • 22 týdnů (154 dní) pokud je na mateřské muž

Výpočet maximální mateřské (PPM) v roce 2024

Výpočet maximální možné mateřské (PPM) v roce 2024, vychází z toho, jak jsou nastaveny redukční hranice. Bez ohledu na výši vašeho platu, totiž můžete během mateřské dovolené, dostat pouze tuto maximální částku:

 • Maximální mateřská za měsíc v roce 2024 = 53 910 Kč (za 30 dní)
 • Maximální mateřská na jedno dítě = 352 212 Kč (celkem za 28 týdnů)
 • Maximální mateřská na dvojčata = 465 423 Kč (celkem za 37 týdnů)
 • Maximální mateřská pro otce = 276 738 Kč (celkem za 22 týdnů)

Kdo má nárok na mateřskou (PPM) a jaké jsou podmínky?

Mezi hlavní podmínky, pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), patří hlavně tyto podmínky:

 • Žadatel (žadatelka) o PPM musí být zaměstnaný (zaměstnání kde vzniká účast na nemocenském pojištění)
 • Nebo musí být žadatel v ochranné době (u ženy až 180 dní od skončení zaměstnání, u muže jenom 7 dní od ukončení pracovního poměru)
 • Musí být splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění (doba v zaměstnání) alespoň 270 dní za poslední 2 roky
 • Pro OSVČ je podmínka, aby si platili dobrovolné nemocenské pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky a současně, aby z toho bylo nejméně 180 dní zaplaceno v posledním roce

Co dělat, když žena nemá nárok na mateřskou?

Pokud ženě nevznikne nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), protože nesplňuje výše uvedené podmínky, pak má od narození dítěte nárok na rodičovský příspěvek. U něj nejsou žádné zvláštní omezující podmínky.

Rodičovský příspěvek je v roce 2024 ve výši 350 000 Kč (na jedno dítě) nebo 525 000 Kč na dvojčata. Pokud žena nemá nárok na mateřskou (PPM), pak má rodičovskou ve výši 13 000 Kč měsíčně. Pokud měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), pak si může zvolit i jinou výši rodičovské.

Nevěříte, že by mohlo být tak snadné získat peníze? Opravdu ne? Pak si to sami vyzkoušejte!

Užitečné informace
Všechny půjčky